Wieke – Oplossing overgewicht

Wieke schrijft om de week op maandag een column op Libelle.nl. U kunt over de column discussiëren met Wieke.

Ook reist ze veel, onder andere voor allerlei goede doelen, waarover ze dan weer schrijft. Wieke is getrouwd met Frank en heeft 1 dochter en 2 zoons.

De kop in Trouw van zaterdag jl. luidt: verbied de roltrap en de kroket. Nou zijn wij tegenwoordig allergisch voor het woord ‘verbieden’, want o wee als iemand het waagt zich met ons levenspatroon te bemoeien. Ook al heeft 46% of meer van de Nederlanders overgewicht. Ik dacht aanvankelijk: houd toch op man! Maar het artikel stemde me toch tot nadenken. Hoogleraar Hanno Pijl stelt dat de mens er evolutionair op is ingesteld om veel te eten. Een buffer aanleggen voor barre tijden om honger te voorkomen, zit in ons systeem. Hij haalt voorbeelden aan van diabetespatiënten die meer zijn gaan bewegen en minder zijn gaan eten. Ze vielen af. Geen nieuws, zou je zeggen. En toch vervalt de meerderheid (negentig procent minstens) van de afvallers na een jaar of langer weer in de ongezonde patronen van weleer.

Hanno Pijl: “Het is een illusie dat het verstand het kan winnen van de genen. Dat is ongeveer hetzelfde als mensen vertellen dat seks slecht is voor de gezondheid en verwachten dat ze er dan mee ophouden. Het is een misverstand dat een gebrek aan wilskracht ten grondslag ligt aan overgewicht. Maar met wilskracht overwin je geen biologisch systeem dat in miljoenen jaren is geperfectioneerd.”

Er zijn volgens hem twee oplossingen om de epidemie het hoofd te bieden.
1. De leefomgeving zo veranderen dat iedereen gedwongen wordt verstandig te eten en meer te bewegen, of
2. trachten te interveniëren in het biologische systeem dat de vetmassa controleert.
Dat laatste is het vak van Hanno Pijl.

Uit onderzoek blijkt dat in een wijk met veel parkeerplaatsen mensen dikker zijn dan in wijken zonder die plekken, waar uiteraard meer gelopen wordt. Weg met de roltrappen dus, ook als gebouwen twintig verdiepingen hoog zijn. Architecten, stadsplanologen, industrie, voedingsdeskundigen en politici moeten met een deltaplan komen om de epidemie van overgewicht en diabetes in te perken. Pijl vindt het onverteerbaar dat er miljarden worden gespendeerd aan een leefomgeving die slecht is voor mensen en dat er tegelijkertijd miljarden worden uitgegeven aan geneesmiddelen die de gevolgen daarvan moeten bestrijden. En daar zit wat in. Vind ik. Nou jullie.

Wieke Biesheuvel

x
x
x
x
x
x