Ebru – Bonus inleveren?

Column Ebru

Mijn column bestaat deze week eigenlijk maar uit één vraag: Hoe haalt ING-topman Jan Hommen het in zijn hoofd om de bonussen van subtoppers terug te eisen, terwijl hij net zijn nieuwe financiële topman Patrick Flynn een startbonus van 100.000 aandelen heeft gegeven?

Die zijn nu niet echt veel waard, maar het is nog altijd meer dan ik op mijn rekening heb staan. De grap zit ‘m in het vasthouden: zijn startbonus kan oplopen tot 1,3 miljoen euro. Niet verkeerd.

Ik lach erom. De subtop heeft ook gewerkt en heeft ongetwijfeld goede beoordelingen gekregen. Aan die beoordelingen hangen beloningssystemen vast, veelal in de vorm van een bonus. Hoe verklaar je dat je je mensen wel goed beoordeelt, maar ze er niet naar beloont? Niet lijkt me. En zeker niet als er net een nieuwe topman aantreedt die zonder ook maar iets te doen al 100.000 aandelen krijgt.
Waarom zou de kantoorklerk zijn bonus inleveren?

Ergens in de basis zit het al verkeerd bij banken. Wij, de klanten, betalen voor de lifestyle van bankiers: al hun producten krijgen ze met korting. 30% korting op alles, van hypotheekrente tot spaarrentes, van levensverzekeringen tot schadeproducten. Zalige werkgever, een bank. Mits je je natuurlijk niet door die gouden kettingen in de luren laat leggen. Het gevolg is namelijk dat men vaak de maximale hypotheek opneemt om zodoende de maximale hypotheekrenteaftrek te krijgen. Als je weggaat bij die werkgever, betaal je van het ene op het andere moment 30% meer voor je vaste lasten. Lekker dan. Niemand die vrijwillig bij de bank weggaat als werknemer, logisch toch?

Als klant is het een ander verhaal. We kunnen niet zonder bank, maar zijn niet blij met de diensten die ze verlenen. Wat er zou gebeuren als de banken zouden instorten, kan ik me niet voorstellen. Wat er gebeurt als de salarissen normaliseren wél: de publieke opinie over de sector, de bankiers en de crisis zou omslaan. Het vertouwen dat we hebben in het instituut waar we aan verslaafd zijn geraakt, zou groeien. Zolang dat niet gebeurt, moet niemand, zeker topman Jan Hommen niet, verwachten dat mensen die werken, de gewone man op de werkvloer, vrijwillig hun bonussen inleveren. Zou die man nou werkelijk verwacht hebben dat de werkvloer het goede voorbeeld zou geven? Hij moet zich schamen.

x

marg 2009-03-29 16:49:47

Echt, ik ben er misselijk van! Het verhaal van MarjaAn ook al, onze zoon vertelde gisterenmiddag dat er in het bedrijf waar hij werkt steeds meer mensen binnen en terugkomen op het bedrijf omdat projecten afgeblazen zijn en worden. Ook die van de overheid..Ze kunnen met 25 man in het kantoor duimen gaan zitten draaien, en die andere 15? Doe MOETEN nu wel accepteren wat er is, soms 100 km. verder, en niks geen reiskosten of overuurvergoedingen...wat een rottijd! Ontslaan doen ze (nog) niet, anders zijn ze straks alle vaklui kwijt. Bidden doe ik eigenlijk niet meer, het zou hypocriet zijn om dat nu te doen, maar ik hoop dat het snel afgelopen is en de wederopbouw weer mondjesmaat op gang kan komen....

marjaAn 2009-03-29 14:03:20

Ik had nu pas tijd om de column van Ebru te lezen over de bonussen. Wat betreft de salarissen van de postbodes van TNT AlexandratR
kan ik je nu al vertellen dat dat alleen om de lage salarisschalen van 1 t/m 4 gaat. Ik heb dat nl.gelezen in het personeelsblad van TNT Post. Mijn zoon is nl.zaterdagbesteller bij TNT en krijgt dus ook dat blad thuisgestuurd. Het is gewoon een grof schandaal als je daar je gezin van moet onderhouden, want je vaste lasten dalen namelijk niet. Kijk voor mijn zoon is het maar een bijbaantje, maar niettemin moet er hard gewerkt worden. Altijd door weer en wind met zware posttassen en portiek op en af. Mijn zoon vindt het leuk werk dus daar gaat het niet om. Ik zag gisteren zelfs bij het journaal toen de postbodes demonstreerden dat de mensen in het sorteercentrum zelfs 18 tot 20 % moeten inleveren. De enige politieke partij die nog voor de postbodes opkomt is de SP. Trouwens hetzelfde gebeurt in de thuiszorg die medewerkers moeten ook al op salaris inleveren.
Ik vind het gewoon schandalig zoals er met mensen wordt omgegaan.
En wat betreft die bonussen, ze hebben slecht gepresteert en worden toch nog beloond. Kijk ik zou ook geen bonus terug geven als ik die echt had verdiend (niet dat ik bonussen krijg). Maar wij hebben ook aanzienlijk veel verloren op toekomstplan van Aegon onze zogenaamde aanvulling op het pensioen. We schrokken ons rot toen we zagen wat we kwijt waren geraakt. We hebben die polis nu afgekocht maar krijgen nog niet een kwart terug wat we in al die jaren hebben ingelegd. Maar aangezien we niet aan het einde van de looptijd met een schuld wilde komen te zitten leek ons dit het beste om te doen. En dan krab je je toch wel achter de oren, als je leest dat Aegon 73 miljoen aan bonussen gaat uitkeren aan hun topmanagers. Van ons geld en dat van vele anderen.

clineke 2009-03-25 12:34:55

Hermien, ja zeker moet de bezem er door en dat is nu al aan de gang hier (wij lopen iets voor met de recessie en dus ook met dit soort gevolgen). Daarom zei ik ook, contante bonussen zit er niet meer in, noch voor de top-, noch voor de subwerkers. In veel gevallen wordt er gesleuteld aan alle extraatjes, pensioenregelingen, reis- en onkosten, etc. AIG top functionarissen, bijvoorbeeld, moeten dit jaar 90% belasting (!) betalen over hun bonussen. Dat is een regeling die met spoed erdoor is gestemd en ik denk zo dat het meteen het laatste jaar van de bonussen is want dat heeft niet veel zin zo. Dit zijn geen slechte ontwikkelingen en wellicht heeft dit moeten gebeuren om de nodige reformatie teweeg te brengen.

LEES MEER REACTIES OP DIT ARTIKEL

Reageer:

Om te reageren dient u ingelogd te zijn. Klik hier om in te loggen.

x
x
x
x
x
x
x