Anneke – telefoons, gospels en hymns

Al sinds het zo slecht ging met tante sleep ik zowel de vaste als de mobiele telefoon mee. Het bleef rustig op de vaste. Heel rustig. Tot gisteren, mijn mobiel. ‘Zeg, waar zit jij toch, ik probeer je al de hele morgen te bellen! Geen gehoor! Kan kloppen: ik had bezoek van m’n maatschappelijk werker, had m’n mobiel uitgezet en de vaste bij de hand.

Jij belt al de hele morgen? Ja! Tante is vannacht overleden. Ik snapte er niks van. Van die telefoon, bedoel ik. Dat ding maakt een herrie als een oordeel. Ik probeerde mezelf maar eens te bellen. Oorverdovende stilte. Op de mobiel kreeg ik luid en duidelijk een bel-toon, op de vaste: nada. Conclusie: volume aanpassen. Lukte niet. Opstand van het materiaal! Geen wonder dat ie zo rustig was, de laatste dagen.

Toen kreeg ik op de display de boodschap ‘extern gesprek’. En nog steeds boe nog bah! Ik nam op. Vriendin uit North Carolina. Where were you! I’ve been trying to get hold of you for ages! Vriendin is Afro-American, the deep-south, weet-je-wel.

Ze is lid van zo’n juichende gospel gemeente die je daar veel tegenkomt. Have you tried prayin’ wilde ze weten. Waarvoor? Genezing, natuurlijk! Nou, nee. Voor zover mij bekend helpt zelfs fervent bidden een beschadigde lever niet weer op z’n pootjes. Hymns! Gospels! Je moet zingen! (in soepjurk, zeker). Nou, nee. Bovendien ken ik er maar eentje. Onwards Christian Soldiers.

Je gelooft niet in God! Was de strenge conclusie. Ik zei ‘ik geloof in een Opperwezen, maar mijn Opperwezen hoeft niet noodzakelijk jouw Opperwezen te zijn’. North Carolina bezwijmde zowat. Jullie begrijpen: mijn tere zieltje was reddeloos verloren. Ik werd nog erger: ik geloof ook dat God, Jehovah, Allah, Boeddha, you name it, allemaal namen zijn voor een en dezelfde. Alleen wij mensen hebben er maar een potje van gemaakt.

Maar in de Bijbel staat…. Neem jij die letterlijk? Ik niet. Denk eens terug aan dat spelletje dat vroeger op verjaardagen werd gespeeld. In een kring gaan zitten, de eerste fluistert een zin in het oor van de volgende, en zo de kring door – dan sta je te kijken wat er uiteindelijk uitkomt! (Majoor Kees – Paul van Vliet – heeft daar een kostelijke conference aan gewijd. De Zonsverduistering. ‘Manne! Luistereee! Op bevel van de commandant wordt hedenmiddag om 15.00 de zon verduisterd geworde! Kano’s en gevulde koeken verkrijgbaar in de kantine!’.

Vanmiddag kwam onze dominee een kijkje nemen. Ik zei ‘zie jij me al in een soepjurk uit het raam hangen al gospels kwelend? Nee. Zei dominee. Jij mij? Ook nee. We namen nog maar een kopje thee. Zonder suiker en zonder kwelen.

Waarvan akte. Morgen ga ik met mijn aardige boodschappen-meneer een telefoon halen die wel overgaat. Wel zo makkelijk. Maar rustig was het wel. Een zei ‘maar zo ben je toch niet bereikbaar!’ 06, zei ik onverstoorbaar. Bovendien, was jij het niet die jaren terug zei ‘houd dat ding toch altijd aan, zo ben je niet bereikbaar! En nou heb ik ‘m altijd aan, en nou ben ik weer niet bereikbaar?

Mensen? Breek er je hoofd maar niet over.

 

x

Anneke02 2009-07-22 18:55:54

Iedereen dank voor de condoleances. Ze is heel vredig en in vrede met heengegaan. Ook al was ze atheist. Maakt niet uit. Ik heb ooit eens een fervent atheist tot wanhoop gedreven door te zeggen dat hij dus wel geloofde in iets hogers, anders hoefde hij het niet te ontkennen. Dat wat er niet is, hoef je niet te ontkennen - want het is er niet, tenslotte. Je erkent dus in feite dat het er wel is, door het te ontkennen. Nee nee, zo bedoelde hij het niet! Hij denkt er nog over na, volgens mij.

Verder krijgen we nog meer gelovigen over ons heen: stelling: de Bijbel en de Koran zijn op z\'n minst broertje en zusje. Alleen is de Koran ouder. We moeten ook niet vergeten dat de vroege RK kerk in de kerstening een uitgelezen mogelijkheid zag om én het heidendom én het matriarchaat een kopje kleiner te maken. Duizenden jaren lang waren wij voornamelijk een matriarchaat en dat ging goed, om de simpele reden dat vrouwen een prioriteit hebben: zichzelf en hun kinderen in leven te houden. En daarbij kun je geen oorlogen hebben. Veel te gevaarlijk.

Dus wij praten. Doen we nog. Mannen niet, die meppen erop los. Soms denk ik wel eens.... laat de Hillary\'s maar eens. Maar ja.

kati 2009-07-22 17:56:11

Anneke, allereerst gecondoleerd met het verlies van je tante. Sterkte de komende tijd.

Maar ik denk er precies zo over als jij, zat instemmend te knikken! Ook ik zeg altijd, dat er 1 God is, en wat je hem ook voor naam geeft hij blijft 1 en dezelfde. En precies hetzelfde wat jij zegt over de Bijbel zeg ik ook! Mens wat toevallig! :) Idd, het is maar hoe een ieder het interpreteert! Zegt het voort zegt het voort, tot iemand dacht: we zullen het maar eens opschrijven onderhand, met al dat voortzeggen... Wie weet waar t mis gegaan is, net als met mythen en sagen. O ja nu krijgen we alle gelovigen achter ons aan. Ik ben Katholiek opgevoed en ben nog steeds gelovig hoor. Alleen ben het niet echt eens met zoals de sommige hedendaagse Katholieken het doen, zoals een Paus. Dat snap je!

internetredactie 2009-07-22 14:47:22

Plaats hier uw reactie voor Anneke - telefoons, gospels en hymns

LEES MEER REACTIES OP DIT ARTIKEL

Reageer:

Om te reageren dient u ingelogd te zijn. Klik hier om in te loggen.

x
x
x