Femke – Er zijn dingen die ik niet snap

Gesprek van de Dag

Femke Sterken (30) is reportageredacteur bij Libelle. Ze woont samen met Reinier in Amsterdam en bericht wekelijks over wat haar bezighoudt. Femke droomt ervan ooit sportief te zijn.

Er zijn dingen die ik niet snap. En dan heb ik het niet over het ontstaan van deze aarde of wonderbaarlijke genezingen, maar juist over vrij basale dingen. Ik begrijp bijvoorbeeld niet waarom we het allemaal zo geweldig vinden als een hardloper het wereldrecord met een honderdste van een seconde verbetert. Of waarom het voorpaginanieuws is dat een Nederlandse schaatser nu eindelijk een gouden medaille op de Olympische Spelen heeft gehaald. Iemand moet de snelste zijn, denk ik dan. En dat je je hele leven toewerkt naar de snelste zijn, dat begrijp ik dus niet. Alle leuke dingen aan je voorbij laten gaan om als eerste te finishen op de 100 meter. Poeh, poeh! Hardlopen, schaatsen, fietsen… ik vind het allemaal nogal primitief en nutteloos. Natuurlijk doen mensen sowieso veel nutteloze dingen, maar als je dan de enorme discipline hebt om zo ver te gaan en zo veel van jezelf te vragen… zet die dan in om de mensheid te redden. Of in ieder geval om iets te doen waar meer dan één persoon lol aan beleeft. Maak de mooiste film! Zorg dat er één ongeneeslijke ziekte minder op deze wereld is!

Maar goed, dat hardlopenschaatsenfietsen is niet het enige wat ik niet begrijp. Het massale vieren van dat ‘we’ (Nederland) een sportwedstrijd gewonnen hebben, begrijp ik nog minder. Dat met-z’n-allen-de-straat-op in oranje tenue en heel veel bier drinken en totaal onbekenden omhelzen omdat ‘we’ gewonnen hebben. Ik herinner me nog als de dag van gisteren dat ‘we’ in 1988 het EK wonnen. Aan onze haren werden mijn broertje en ik door mijn vader de auto in gesleept. Ik kreeg een vlag in mijn handen en moest daarmee uit het raam zwaaien. Want ‘we’ hadden gewonnen. Maar wie zijn ‘we’ nou eigenlijk? Wat hebben wij (het Nederlandse volk) voor recht op vreugde als elf getalenteerde voetballers het EK winnen? Daar hebben wij toch helemaal niks mee te maken? Dat is toch niet onze verdienste?

Waar en bij wie ik deze uitspraken echter in de groep gooi… ik krijg altijd kussens en andere verwensingen naar mijn hoofd. Het is blijkbaar onbegrijpelijk als je hiervan vindt wat ik vind. En toch, niemand kan het me uitleggen. Het zit in je bloed of niet. En bij mij dus heel, heel duidelijk niet.

Meer columns

x

auk 2010-04-19 18:37:03

quote:
Olgashanghai schreef op 19 april 2010 @ 11:57:
Ik denk dat het een gevoel van saamhorigheid oproept, Femke. Kijk, dat met die sportdingen hebben ik niet zo sterk, ik negeer het gewoon als ik er niet aan mee wil doen, maar waar ik me vooral aan stoor is al die kleine dingen waar NLers zich zo vreselijk druk om kunnen maken. Kon ik werkelijk helemaal NIETS mee toen ik 6,5 jaar in Azie woonde! En waar NLers zich allemaal massaal mee bemoeien. Wat gaat het ONS nu aan wat ze in Amerika doen? Het irriteert me mateloos als NLers ergens hun oordeel over geven, terwijl ze nog nooit de NLse grens zijn over geweest (bij wijze van spreken dan, he? Dan denk ik, internationaal denkend als ik tegenwoordig ben: \"Ieder land heeft zijn eigen cultuur en normen en waarden, wie zijn WIJ NLers om te bepalen of dat fout is?

Och een soort wij-gevoel kan er af en toe best zijn; maar bij mij beperkt zich dat ook niet bij alleen Nederland. Wat zijn wij eigenlijk op de wereldkaart??
Straks moet er weer van alles uit de kast gehaald worden om dat rennen achter een bal in Rotterdam in toom te houden. Kost een hoop geld en op tv kun je het even goed zien. Dan zie je toch ook wie er gewonnen heeft. En de andere dag zal het ook wel in de krant staan; ben je ook weer op de hoogte.

Olgashanghai 2010-04-19 09:57:01

Ik denk dat het een gevoel van saamhorigheid oproept, Femke. Kijk, dat met die sportdingen hebben ik niet zo sterk, ik negeer het gewoon als ik er niet aan mee wil doen, maar waar ik me vooral aan stoor is al die kleine dingen waar NLers zich zo vreselijk druk om kunnen maken. Kon ik werkelijk helemaal NIETS mee toen ik 6,5 jaar in Azie woonde! En waar NLers zich allemaal massaal mee bemoeien. Wat gaat het ONS nu aan wat ze in Amerika doen? Het irriteert me mateloos als NLers ergens hun oordeel over geven, terwijl ze nog nooit de NLse grens zijn over geweest (bij wijze van spreken dan, he? Dan denk ik, internationaal denkend als ik tegenwoordig ben: \"Ieder land heeft zijn eigen cultuur en normen en waarden, wie zijn WIJ NLers om te bepalen of dat fout is?

auk 2010-04-13 16:56:43

Ik loop niet over van liefde voor welke sport dan ook, ik vind het een vrij nutteloze bezigheid zonder dat ik daar iets anders tegenoverstel. Ik vind het wel jammer dat alleen voetbal als dé sport benoemd wordt alsof dat de belangrijkste sport is. Ik word er niet warm of koud van. Bovendien vind ik iets geen sport als er geld mee verdiend wordt; dan is het werk. Je doet een ruildienst voor geld. Waarom er mensen uit andere landen gehaald moeten worden snap ik nog minder. Zodoende heb je geen nationaal elftal maar een verzameling vreemdelingen die door een bepaald land ingehuurd zijn. Wat mij betreft vind ik het een doorgedraaid fenomeen. Als er een wedstrijd is, kun je heerlijk rustig op de weg rijden, of ergens rustig buiten lopen, dat wel. Ik heb geen gevoel alsof het bij mij hoort als Nederland wint. Ik stoorde me er bij de O.S nogal aan dat het kunstschaatsen zo weinig te zien was. Dan moest je echt 's nachts kijken, terwijl het rondjes rijden(schaatsen) wel honderd keer getoond werd, en wat is dáár nu aan, vraag ik me af. Ik kreeg er echt een hekel aan zodoende.

LEES MEER REACTIES OP DIT ARTIKEL

Reageer:

Om te reageren dient u ingelogd te zijn. Klik hier om in te loggen.

x
x
x
x
x
x