Huwelijksbarometer

In de Libelle Nieuwscafé krant die als bij lage bij Libelle 12 zit, gaat het over het Nieuwe Huwelijk. Catrin Finkenauer is als universitair hoofddocent verbonden aan faculteit psychologie van de Vrije Universiteit van Amsterdam. Ze volgt sinds 2006 bijna tweehonderd pasgetrouwde stellen om achter het geheim van een succesvolle relatie te komen.
“Je wordt vanzelf leuker van een partner die jou bewondert. Daar bloei je van op”
Wat zijn belangrijke succesfactoren in een relatie?
“We vonden de er drie. De eerste is dankbaarheid. Dit houdt in dat wanneer je partner iets aardigs doet, bijvoorbeeld een keer extra de kinderen van de crèche halen, het goed voor de relatie is als je dat ziet en waardeert.
De tweede factor is wat we zelfregulatie noemen. Hierbij gaat het om in hoeverre partners in staat zijn om hun impulsen te bedwingen. Dus dat je niet snel uit je slof schiet tegen elkaar of niet op wraak uit bent. Stellen die vergevingsgezind en constructief met conflicten omgaan, zijn succesvoller.
De derde is vertrouwen. Stel dat je man een periode lang nogal zwijgzaam is en niet vertelt wat er aan de hand is. Als je dan denkt: ach dat komt wel weer, is dat een goed teken. Als je achterdochtig wordt en zijn sms’jes gaat checken, is er dus geen goede vertrouwensbuffer.”
En wat is een echte valkuil?
“Dat je elkaar probeert te veranderen. Uit ons onderzoek kwam naar voren dat stellen waarbij dat speelt, ongelukkiger zijn. De een is ontevreden omdat zijn of haar partner niet aan het ideaalbeeld voldoet, de ander voelt zich niet goed genoeg. Als partners niet leren elkaar te accepteren, worden ze door de jaren heen bovendien steeds ongelukkiger.”
Is het erg om dingen voor elkaar te verzwijgen?
“Nou, het is vooral opvallend hoe dubbel we tegenover geheimen staan. Zelf mogen we wél geheimen hebben, maar als de ander iets verzwijgt, zien we dat als bewijs dat hij of zij niet van ons houdt. We vinden dat we zelf geheimen hebben met een goede intentie, bijvoorbeeld om de ander te beschermen. Maar bij geheimen van onze partner voelen we ons afgewezen. Het is misschien wel goed om ons hier bewust van te zijn.”
Wat was een verrassende uitkomst?
“Dat er geen verband is tussen hoe goed we elkaar dénken te kennen en hoe goed we elkaar daadwerkelijk kennen. Partners die zeggen dat ze elkaar goed kennen en begrijpen, zijn gelukkiger. Maar dat hoeft dus helemaal niet te kloppen. Daarnaast hebben we ontdekt dat het goed is voor de relatie als je partner positiever over jou denkt dan jijzelf. Bovendien word je vanzelf ook echt leuker van een partner die jou bewondert. Daar bloei je van op.”
Wat is een typisch probleem van deze tijd?
“Internetverslaving heeft een heel negatieve invloed op de relatie. En dan bedoel ik niet per se naar porno kijken, maar ook sociale media als Facebook en Hyves. We gaan nu onderzoeken wat de verklaring hiervoor is, maar we vermoeden dat het komt doordat het door de sociale media lijkt alsof er allerlei alternatieven zijn voor je huidige relatie. Alsof je je partner bij wijze van spreken met een druk op de knop kunt vervangen voor een leuker exemplaar. En de beschikbaarheid van alternatieven is – samen met tevredenheid en kwaliteit – één van de drie factoren die bepalen of een relatie standhoudt.”
Interview: Judith van Ankeren
Foto: Privébezit






internetredactie 2011-02-21 14:35:07
LEES MEER REACTIES OP DIT ARTIKEL
Reageer:
Om te reageren dient u ingelogd te zijn. Klik hier om in te loggen.