Wereldleiders reageren verheugd

RIJSWIJK – Regeringsleiders over de hele wereld hebben maandag verheugd gereageerd op de dood van terroristenleider Osama bin Laden. Wel waarschuwden zij dat de strijd tegen het terrorisme nog niet voorbij is.

Het terreurnetwerk al-Qaeda kan nog steeds terugslaan, zodat waakzaamheid geboden is.

De Amerikaanse president Barack Obama maakte de eliminatie van de meest gezochte man ter wereld bekend met de woorden ”het recht heeft gezegevierd”. ”Bin Laden was geen islamistenleider, maar een massamoordenaar”, aldus Obama. Zijn voorganger George W. Bush sprak van een ”grootse prestatie”.

Overwinning

De Pakistaanse premier Yousuf Raza Gilani zei dat de dood van Bin Laden een grote overwinning is. De autoriteiten in Islamabad en Washington bevestigden overigens dat Pakistaanse troepen niet bij de operatie waren betrokken.

In het naburige Afghanistan, waar Bin Laden in de late jaren ’90 onderdak vond, verklaarde president Hamid Karzai dat de al-Qaedavoorman heeft ”betaald voor zijn daden”. Hij voegde er ook aan toe, wijzend richting Pakistan, dat nu duidelijk is dat Afghanistan niet het centrum van terrorisme is.

Opluchting

De Franse president Nicolas Sarkozy feliciteerde de Verenigde Staten met de vasthoudendheid in de jacht op Bin Laden sinds de aanslagen van 11 september op New York en Washington. ”De gesel van het terrorisme heeft een historische nederlaag geleden, maar het is niet het einde van al-Qaeda”, zei Sarkozy.

De Britse premier David Cameron zei dat het overlijden van Bin Laden ”grote opluchting brengt voor mensen over de hele wereld”. ”Het is een groot succes dat hij is gevonden en niet langer kan doorgaan met zijn campagne van terreur.”

Een eveneens opgeluchte Duitse bondskanselier Angela Merkel zei dat de vredestroepen een enorme overwinning hebben behaald, maar ze hamerde erop dat ”we allemaal alert moeten blijven”.

Het Kremlin ziet in Bin Laden’s dood een serieus succes voor de Verenigde Staten. Rusland zei bereid te zijn samen met de Verenigde Staten de strijd tegen het terrorisme voort te zetten.

NAVO

Secretaris-generaal Anders Fogh Rasmussen van de NAVO feliciteert Obama en “al degenen die de operatie tegen Osama Bin Laden mogelijk hebben gemaakt.”

“Dit is een belangrijk succes voor de veiligheid van de NAVO-bondgenoten en alle landen die zich bij ons hebben aangesloten om de gesel van het wereldwijde terrorisme te bestrijden en van de wereld een veiliger plaats te maken.”

Rasmussen geeft aan dat de NAVO-bondgenoten door zullen gaan met hun missie “om te verzekeren dat Afghanistan nooit meer een toevluchtsoord wordt voor extremisme, maar zich ontwikkelt in vrede en veiligheid.”

Troost

Michael Bloomberg, burgemeester van New York, zei in een reactie dat hij hoopte dat de dood van de terroristenleider de nabestaanden van de aanslagen op de Twin Towers troost zou bieden.

”De dood van Osama bin Laden vermindert het lijden dat New Yorkers en Amerikanen ervaren niet,” aldus Bloomberg.

Lees reacties van Twittergebruikers via NUlive.nl

Lees alles over de dood van Bin Laden op onze special

© ANP

Bron: ANP en NU.nl
Meer nieuws op NU.nl
x
x
x