Ik ben een vrouw. Ik ben bouwvakker.

Dina-Pela schrijft voor &Samhoud Women en deelt de teksten op Libelle.

Een digitale zomerdag. Wat vrije uurtjes. Geen wetenschap. Geen experts. Geen BN’ers. Geen activisten. Geen influencers. Geen OPZIJ, WomenInc., Female Factor, The Next Women, Women Rights Organisation, UN for women, Forbes, CEO ME, FEM en ga zo maar door. Zware onderwerpen evenmin. Kortom, een simpele setting. Slechts een groep jonge heren en dames (ik ben zo hoffelijk om de mannen voor te laten gaan) die het tegenover elkaar opnemen in een chatsessie die veel weg heeft van het programma dat ooit op RTL werd uitgezonden, namelijk Man/Vrouw. Hilarische televisie destijds waarbij Beau van Erven Dorens en Linda de Mol de vooroordelen over mannen en vrouwen onder de loep namen.

 

In de chat plaatste ik (hierna is ‘ik’ uit gemak vrouw X): speciaal voor man 1, man 2, man 3, man 4, vrouw 1 en vrouw 2 het artikel ‘Ik ben een vrouw. Ik ben een bouwvakker.’ uit de Telegraaf.

 

Vrouwen in de bouw, mannen werkzaam als schoonheidsspecialist, vrouwen als automonteurs, mannen als vroedvrouw. Het kan. Al is het maar om de strijd van vrouwen zoals Joke Smit die dertig jaar geleden overleed, bekend van ‘Het onbehagen van de vrouw’, te vereren en te rechtvaardigen. Maar eigenlijk nog veel belangrijker, om het beter te maken voor de vrouwen van de toekomst. Voorafgaand aan deze chatsessie, een intens gesprek tussen de dames en heren over het feit of vrouwen wel hetzelfde werk uit kunnen oefenen als mannen. Dat moest vrouw X met dit artikel nog eens bevestigen.

Man 3: 1,8% vrouw! Dan klopt mijn punt toch? Dat er bijna geen vrouwen in de bouw werken?

Man 1: Fluiten de vrouwelijke bouwvakkers mij dan na? ;)

Vrouw 1: Jullie punt was dat er beroepen zijn die alleen door mannen gedaan worden en niet door vrouwen… en dat klopt dus niet.

Man 3: In Nederland werken 499.100 mensen in de bouw (2008). 1,8% daarvan zijn dan: 5400 vrouwen. Daarom woon ik niet in nieuwbouw.

Man 4: Er is een groot verschil tussen in de bouw werken en bouwvakker zijn. ;)

Vrouw X: Punt lijkt mij duidelijk. Los van hoeveel mannen en vrouwen in welk werkveld dan ook werken, los van het onevenwichtige salaris, vrouwen doen niet af aan mannen. Met andere woorden, wat mannen kunnen, kunnen vrouwen ook.

Man 3: Vrouwen doen niet af aan mannen….? Heb je het lijstje gezien van wat De Telegraaf publiceert? Hoe bedoel je stereotyperend…? Ongeacht mijn eigen mening dat vrouwen gelijk staan aan de man (wil geen ruzie thuis), ben ik het niet met je stelling eens. Tot op de dag van vandaag wordt de vrouw in veel gevallen gezien als het “zwakkere” geslacht. Ik zoek nog steeds naar statistieken over hoe vaak de man in één keer slaagt voor zijn rijbewijs ten opzichte van de vrouw. (Heb al zin in alle reacties.)

Man 2: Dat ben ik niet met je eens, vrouw X. Een vrouw kan niet even zwaar werk verrichten als een man. Daar is haar lichaam nou eenmaal niet op gebouwd.

Vrouw X tegen man 2: Try me. Bloedserieus. En ik snap wel wat je zegt. In sommige gevallen zal dat gelden, maar andersom ook. Een vriend van mij is nog erger dan een uitgehongerd model die niet eens haar bekertje met water kan vasthouden.

Vrouw 2 tegen man 3: je haalt dingen door elkaar, maar dat geeft niet. Attitude, gedrag en capaciteit. Over rijbewijs: levend bewijs, maar dan wel na een jaar lang rijles. ;)

Man 1: Vrouwen zijn fysiek en psychisch zwakker; mannen sterker. Maar waar vrouwen de kracht vandaan halen om 24/7 te shoppen?

Vrouw X tegen man 1: Niet mee eens. Nogmaals zoals ik eerder tijdens onze discussie zei: denk maar aan bevallingen en alle verzorging erna. En psychisch? Nu lig ik in een deuk. Heb je eens goed naar de mannen op deze wereld gekeken?

Man 4: Ik heb een “beroep” voor jullie dat niet door vrouwen wordt uitgeoefend: Massamoordenaar

Man 1: Een beetje lullig om de bevalling als voorbeeld te nemen. Weet je wel hoe moeilijk het is om je vrouw constant gelukkig te maken? Vrouwen hebben geen idee! Tegenwoordig puffen wij gewoon met jullie mee. ;)

Man 3 tegen man 1: Je bent te grappig! Nu moet ik mijn collega’s uitleggen waarom ik zo moet lachen en dus vertellen dat ik op Facebook zit.

Man 1: Lol! En voor man 4: Vrouwelijke seriemoordenaars.

“Mary Cotton was van het type zwarte weduwe. Over een periode van 20 jaar lieten veel van haar naasten het leven. Dat begon eindelijk op te vallen, waardoor haar arrestatie volgde. Hoewel ze volhield onschuldig te zijn, vonden ze arsenicum in een slachtoffer. Mary, de eerste Engelse seriemoordenaar, kreeg de doodstraf. In 1873 hingen ze haar op in de Durham gevangenis.

Een bekender voorbeeld is Aileen Carol Wuornos. Zij voerde haar moorden meer op de ‘mannelijke manier’ uit door haar slachtoffers dood te schieten. Ze staat in de boeken als de eerste Amerikaanse seriemoordenaar.

In Mexico kennen ze Juana Barraza. Bejaarde vrouwen waren haar doelwit. Zij gebruikte in een geval een stethoscoop. In eerste instantie zochten ze naar een man omdat veel kracht was gebruikt bij de moorden. Dat vrouwen net zo goed die kracht konden hebben, bewees Juana: een professioneel worstelaar. Haar veroordeling betrof 759 jaar cel.”

Man 3: Allemaal voor onze tijd. De geëmancipeerde vrouw moord niet meer. ;)

Vrouw X tegen man 1: Andersom ook hoor over ‘dat gelukkig maken’. Maar de vraag was: zijn er beroepen die mannen kunnen uitvoeren en vrouwen niet? De rest is allemaal bijzaak. Antwoord blijft ‘nee’.

Man 4: Een seriemoordenaar en een massamoordenaar is een wereld van verschil. Een massamoordenaar doodt vier of meer mensen tegelijk. Een vrouw dood dus alleen in een één op één situatie. Easy piecy. :P Dictator als mannen- en geen vrouwenberoep?

Man 3 tegen vrouw X: Ik deel je mening dat sommige vrouwen hetzelfde kunnen als wat vele mannen kunnen. Echter DOEN ze het vaak niet.

Vrouw X tegen man 4: Ze zijn er wel, maar niet op wereldniveau.

Vrouw X tegen man 3: Kijk! Schot in de roos. Ex-act-ly…

Man 1: Maar ‘kunnen’ is relatief. Als meer dan 98 procent werkzaam in een bepaalde sector man is, kunnen/willen of doen de meeste vrouwen het dus kennelijk niet.

Man 4: Google nou eerst even voordat je weer nonsens zegt:
http://www.theonion.com/vi?deo/east-timors-first-fema?le-dictator-hailed-as-step?-f,14311/

Vrouw X tegen man 1: En precies DAAR zit het probleem, zeker in Nederland. Willen, durven en doen.

Man 3: Mijn vrouwelijke collega zegt dat de vrouwen die in de bouw werken geen “vrouw “zijn. Wat een topper! Zij zegt dat je sommige dingen aan de man moet overlaten. Vrouw X, ik kan een lunch date regelen? ;)

Man 1: Ik zit ook alleen maar te stoken in deze discussie. Natuurlijk kunnen vrouwen alles in theorie wat mannen kunnen. Alleen of het wenselijk is dat vrouwen zware beroepen doen, of dat ze dit überhaupt in grote mate zouden willen doen in een tweede.

Vrouw X tegen man 3: Tuuuuurlijk. Man 1 en man 3, precies. Maar de antwoord op die vraag… Hoewel, ik moet zeggen dat als wij vrouwen het bevallen aan mannen konden overlaten, nouuuwwww. ;)

Man1: Haha, dat kunnen mannen nooit gebruiken Vrouw X! Vrouwen zijn een rib uit ons lijf!

Vrouw X: Gnehehe. Bekende DNA?

Vrouw 1: Ok, we kunnen mannen niet laten bevallen. Maar in het kader van “vrouwen zijn psychisch en fysiek zwakker” (waar ik het zo niet mee eens ben uiteraard,) kunnen we wel even jullie benen gaan harsen. :)

Vrouw X tegen vrouw 1: Als het alleen zou gaan om dit soort simpele voorbeelden! Ik ken zoveel verhalen van vrouwen die over extreme doorzettingsvermogen beschikten, zowel fysiek als psychisch. Dat valt niet onder woorden te brengen. Wat een bijna bovenmenselijke kracht. Iedere compensatie in de huidige tijd met de huidige kansen, kan deze vrouwen en hun geschiedenis niet compenseren. *Buiging zonder woorden. Enneh: harsen, dat lijkt mij wel grappig. ;)

Vrouw 2: ‘Tis wel ineens heel erg stil aan de mannenkant..

Man 2: Ben lunchen, kom zo door de bocht.

Man 3 tegen vrouw 1: Schat, je vindt het stoer, mooi en mannelijk als ik mijn baard laat staan en nu wil je mijn benen harsen? Ik vind het prima! Ik voel me mannelijk genoeg om zonder beenhaar over straat te gaan. Net zoals die vrouwelijke bouwvakkers zich mannelijk genoeg voelen om op de steiger te staan.

Vrouw 1: Ok, maar niet piepen als ik het daadwerkelijk ga doen he? Want dan ben je ineens niet meer zo stoer. ;)

Man 3: Ben rond 22 uur thuis vanavond.

Vrouw X: Vrouw 1, keep us posted. ;)

Man 3: Wel lekker met het strand en zonnebrandcrème. Plakt het niet zo aan mijn haren allemaal. :P

Vrouw 1: Man 2, man 1, man 4? Ik neem aan dat jullie gezellig mee doen? ;)

Man 4: Ik heb mijn benen in het weekend al geharst, samen met het bleken van e.e.a.

Man 2: Ik wacht tot de Groupon. ;)

Vrouw X tegen vrouw 1: Lol! Zie je? Slap!

Man 2: Niks slap.

Vrouw 2: Man 2 kan niet eens een spiegel ophangen. ;)

Man 2: HALLO!!! Ophangen was geen probleem. Dat hij er na twee maanden afgevallen is, heb ik echt niet in de hand hoor!

Vrouw X: *Ligt in een deuk. Prima voorbeeld voor in het programma Man/Vrouw op RTL.

Vrouw 2 tegen man 2: Was maar een grapje hoor lieverd! Heel lief van je dat je gister midden in de nacht de scherven hebt opgeruimd!

Man 2: Mannen zijn goed in heel veel dingen. Laten schoonmaken, laten strijken, laten koken, laten afwassen, laten etc. etc. etc. :P

Man 4: Toch wil ik nog even terugkomen op de hars-sessie. Wij mannen hebben haren gekregen vanwege evolutionaire redenen. Als we aan het jagen zijn, dan worden we warm en gaat ons lichaam zweten. De haren dienen ter verkoeling en dit zweet wordt tevens door de haren opgevangen, zodat het niet onze voeten bereikt en we niet uitglijden over de boomschorsen waar we overheen rennen, om een lekker stukje vlees aan onze spies te rijgen. Dus is het logisch dat we een natuurlijke afkeur tegen een ontharingssessie hebben, namelijk het afnemen van onze mannelijkheid.

Vrouw X tegen man 4: Snap ik. Dit soort overwegingen hebben vrouwen ook. Vrouwen die graag hun vrouwelijkheid niet laten aantasten. Gelukkig. Dat maakt het verband tussen mannen en vrouwen nog interessant. Kijk!

Vrouw 2: Over het mengen van beroepen: Ik las niet zo lang geleden dat een Japanse Miss verkiezing door een man is gewonnen. Veel verder kan het niet gaan!

Vrouw anno 2011 bepaalt haar functie(s) zelf wel. Kies wat bij je past, schouders recht, kin omhoog en dan? That’s what I am. En dat ben je.

 

x

internetredactie 2011-09-24 20:55:33

Plaats hier uw reactie voor Ik ben een vrouw. Ik ben bouwvakker.

LEES MEER REACTIES OP DIT ARTIKEL

Reageer:

Om te reageren dient u ingelogd te zijn. Klik hier om in te loggen.

x
x
x